Úton a természetesebb táplálkozás fele

Mindenekelőtt érdemes megjegyezni, hogy a természetes táplálkozásra való áttérés egy folyamat, melynek elsajátítása egyénenként hosszabb, rövidebb időt vesz igénybe. Természetesen egyénenként mások a motivációk is, melyek megszabják, hogy mennyi és milyen formában vagyunk hajlandóak tenni saját egészségünkért, szokásaink megváltoztatásáért.

A természetes táplálkozás, ugyanakkor nemcsak azt jelenti, hogy mi kerül a fazékba. Én ide sorolnám, hogy az élelmiszer honnan származik, hogyan állítják elő és milyen a minősége, milyen a feldolgozottsága, milyen a csomagolása, van e benne adalékanyag, tápértéke és az sem elhanyagolható szempont mi hogyan készítjük el. De nézzük sorjában:

1. Élelmiszer származása:
Sokan nem is gondolnák, hogy ez mennyi tényezőt jelent önmagában. Az első ami mindenkinek eszébe jut az a szállítás (üzemanyag költség és környezeti terhelés). El kell ismernünk a globális falu jelenségét, megszűntek lényegében a távolságok, az országhatárok. A kereskedelem révén olyan élelmiszer különlegességekhez juthatunk, melyről 10 éve nem is hallottunk. Ez valóban sok lehetőséget és változatosságot jelenthet, de érdemes mérlegelni az ezzel járó ökológiai lábnyom nagyságát is... Ugyanakkor valószínűtlen, hogy vissza tudnánk forgatni az idő kerekét, hisz a legtöbb ember életét el se tudná képzelni pl. déli gyümölcsök, kakaó/csokoládé, kávé, tea, stb nélkül . De a legtöbb élelmiszer is minimum több országon keresztül importként jut el hazánkba és itt egyáltalán nem luxus cikkekre gondolok: pl. hajdina, rizs, több ökológiai tisztítószer, pálmazsír, fűszerek, ruha, benzin, áram, gáz, kozmetikumok stb...
Az élelmiszer származása kapcsán egy kevéssé ismert kifejezés a méltányos kereskedelem avagy fair trade. Bizony számolni kell azzal, hogy a külföldön (elsősorban a fejlődő országokban) előállított termékeket a helyi emberek kizsákmányolásával állítják ki, aki munkájukért nem kapnak méltányos fizetést. A profitot a kereskedők teszik zsebre. Jó lenne, ha egyre több "fair trade" védjeggyel ellátott külföldi árucikk/élelmiszer lenne és persze az is, hogy meg is tudjuk vásárolni ezt a magasabb árat!
Az élelmiszerek szállításakor nem elhanyagolható tényező a tartósítás formája sem. Sokan nincsenek tisztában, ahhoz hogy az élelmiszereket tartósítsák míg a cél ország polcaira kerül, szükséges különféle kezelő szerekkel/eljárásokkal tartósítani őket. (főként a kényes gyümölcsökre gondolok - elsősorban a citrusfélék). De pl. a zölden leszedett és etán gázzal utóérlelt banán, vagy ananász se képes visszaadni azt az ízt mintha helyben szedtük le volna a fáról. Sajnos ez az egyik nagy hátránya a friss import zöldségeknek és gyümölcsöknek. Más alkalmazott módszer még a konzerválás, szárítás, fagyasztás melynél szintén csökken az élelmiszer élvezeti értéke.

A legtöbb amit tehetünk e kérdést körüljárva, ha igyekezünk minél több hazai terméket választani a vásárlásaink alkalmával, mérsékelni a külföldről származó élelmiszer és egyéb termékek vásárlását, noha teljesen kizárni valószínűleg úgyse tudjuk a legjobb jóindulatunk ellenére se. Azt gondolom, azt kell elsősorban mérlegelni, hogy az előállítás és felhasználás körülményei milyen egyensúlyban a szállítás ökológiai lábnyomával.

2. Élelmiszer előállítása és minőség:
E két fogalom elég szorosan kapcsolódik. Tudjuk jól a nagyüzemi (mennyiségi) termelés mindig a minőség rovására valósulhat csak meg. Ugyanez igaz az élelmiszerek előállításakor is. A mono kultúra feltételei csak akkor teremthetőek meg, ha rendszeresen és több vegyszert és automatizált folyamatot alkalmazva állítják elő az alap élelmiszereket. A mono kultúra másik hátránya, hogy nem optimális az élő környezet szempontjából, megbontja az ökológiai egyensúlyt. Gyakran teljesen környezetidegen terményekkel vetik be az addig vad természetet. (erre jó példa, hogy a felégetett esőerdők helyén olajpálma, szója ültetvényeket, stb. telepítenek) Ez gyakran igen felesleges is, hisz nem emberek által elfogyasztott élelmiszert termesztenek, hanem bio üzemanyag alapanyag (igen alacsony hatásfokkal) vagy feletetik más országokban az állatokkal. Elég szomorú.
De kis hazánkban is hagyománya van a mezőgazdaság monokulturális termelésének, mely ha nem is jár esőerdők kivágásával, de megbontja a helyi ökológiát, több vegyszert kell alkalmazni.
Sokszor hatalmas a pazarlás az élelmiszer termelés és gyártás során is. Miközben milliók éheznek. Élelmiszer előállító üzemek, élelmiszer áruházak naponta tonnaszámra zúzzák be a másnapos/lejárat közeli árukat... Felismerve ezt létezik egy pozitív kezdeményezés is: Élelmiszerbank. Ajánlom a honlapjukat. Nagyon szép kezdeményezés, civil alapon.

A megoldás az lenne, ha helyi piacokon helyi termelőktől vásárolnánk minél többet. A helyben termesztett termény nemcsak ökológiai lábnyoma kisebb, hanem valószínűleg kevesebb vegyszert használtak, a növény több odafigyelést kapott, magasabb a tápértéke is.
Ugyanilyen fontos lenne a bio-gazdaságok támogatása, mely termékeinek sajnos Magyarországon elég borsos az ára. Ugyanakkor minőségben is kimagasló: az ökológiai gazdálkodásból származó termény vitamin és tápanyag tartalma sokszorosa a nagyüzemi gazdálkodásból származóénak. (a háztáji gazdálkodásban termesztett termények hasonló jó minőségűek lehetnek!)
Fel kéne azt is ismerni, hogy a terményeket ne az állatokkal etessük fel. (az állattartás komoly ökológiai szennyezés forrása elsősorban a fekália termelés és nitrogéndioxid és metán keletkezése miatt) Ehhez az embereknek csökkenteniük kéne az állati termékek fogyasztását (hús, tojás, tej és tejtermékek) A legideálisabb a tisztán növényi étrend lenne, de aki nem tud meglenni hús nélkül alternatíva lenne a háztájnál nevelt állatok fogyasztása.

3. Élelmiszer feldolgozottság:
Könnyen belátható, hogy minél jobban feldolgozunk a terményeket, annál jobban sérül annak tápértéke, hisz minden kezelési folyamat hatással lesz az alapélelmiszerre. Egy példa, hogy míg egy tápegész olajos magból (pl. napraforgóból) finomított olaj lesz elég sok minden elveszik. Egyrészt nem tápegész, másrészt a finomítás során tönkremennek az értékes hatóanyagok és lesz belőle üres kalória. De ugyanezt lehet elmondani pl. a finom liszttel: itt is eltávolítják az értékes csírát és korpát és marad a keményítő és sikér. Hiába lesz habos és kellemes állagú a kenyerünk, tápértéke nem sok. De ugyanez történik, amikor valaki konzervet vásárol, vagy ecetes savanyúságot fogyaszt. Ne legyenek kétségeink a félkész előregyártott, tasakolt, gyorsfagyasztott, konzervált, tartósítószerekkel eltett élelmiszerek esetén. Mind ott mutat gyönyörű csomagolásban a bolt polcain, de tápértéke csak zsírban, fehérjében és szénhidrátban mérhető. Vitamin és tápanyag tartalma töredéke feldolgozatlan társának.
A hosszú és nem megfelelő tárolás hasonló hatással van az élelmiszereinkre...

A megoldás az ebben a kérdésben, ha igyekszünk minél több dolgot frissen beszerezni (főleg a zöldségeket és a gyümölcsöket) és odafigyelni a tárolásra, hogy az ételek minél hosszabb ideig megőrizzék a frissességük. A boltok félkész, feldolgozott termékei helyett mindig válasszuk a feldolgozatlant és a frisset, melyet mi készítsünk konyhakészre otthon. Még akkor is ha ez nagyobb fáradtsággal jár, ízben és tápanyag tartalmában jelentős lesz a különbség. Megspórolhatjuk az élelmiszeradalékanyagokat, melyeket egyébként a félkész és feldolgozott élelmiszerekkel elfogyasztanánk.
Én nem javaslom az otthoni tartósítást sem, noha népszerű és nagy tradíciója van a befőzésnek Magyarországon. A szezonális friss élelmiszernek van mindig a legnagyobb tápérték tartalma, ezt tartsuk fejben. Frissen és kíméletesen dolgozzuk fel élelmiszereinket, melyet fogyasztani szeretnénk.
Helyet kíván a fagyasztás témaköre is: noha a fagyasztással kevesebb mértékben sérül a sejtstruktúra mégse az ideális megoldás. Íz és tápanyagvesztéssel itt is kell számolni, nem beszélve a plussz áram költségről, melyet a fagyasztó megesz minden hónapban. Így kiderülhet, hogy a nyáron lefagyasztott zöldség és gyümölcs, mennyi plusz áramköltséggel jár míg fogyasztásra kerül. Tehát ebben az esetben is a friss szezonális vagy jól tárolható terményeket javaslom.

4. Élelmiszerek csomagolása:
Amikor természetes táplálkozásról bezsélek, akkor az alatt azt is értem milyen feldolgozáson ment keresztül és ez szoros kapcsolatban áll a csomagolással. A feldolgozatlan élelmiszerek nem, vagy nagyon kevés és egyszerű (általában környezetbarát) csomagolást igényelnek. Persze mi magunk is tehetünk ezért: pl. bevásárláskor használjunk minél többször ruha szatyrot, a nejlon szatyrok is többször felhasználhatóak, ha nem szakadtak el. Ezzel is sokat tehetünk a kisebb ökológiai lábnyomért.
Más részről minél feldolgozottabb egy élelmiszer annál több csomagolást igényel. Pl. egy csokoládét bevonnak alufóliával, hogy arra díszes papír csomagolás kerüljön, míg pl. a kenyeret levehetjük a polcról és rakhatjuk papír zacskóba. Látható a különbség. De pl. jó példa az is, ha összehasonlítjuk az ananász gyümölcsöt, és a polcról az ananász konzervet.

Azt gondolom mindenkinek saját magának kell "kitalálnia" azokat az előnyösebb beszerzési formákat amellyel "zöldebb" lehet. Nem mindgy, hogy a kuka lebomló (komposztálható) hulladékkal van tele, vagy csupa olyan csomagoló anyagokkal, melynek lebomlásához 50-300 év szükséges! Ne gondoljuk, hogy csak azért mert nem a szemünk előtt vannak a szemét lerakó telepek ez nem probléma! Bár a háztartási hulladék elhelyezést biztonságosnak minősítik, de sose tudhatjuk milyen szennyeződések juthatnak a talajba és közvetetten az ivóvízbe. Másrészről bár a szemét telepeket időről időre betekarják eltüntetve a nyomokat, az még attól ott lesz. És a szeméttel nemcsak a Földet szennyeztük már be... már a vizeken - hatalmas szemét szigetek úsznak... Nem kellene, hogy így legyen. A tudatos vásárlással MI TEHETÜNK, hogy kevesebb szemét keletkezzen. Rajtunk is múlik mit és milyen csomagolásban veszünk meg.

5. Élelmiszer elkészítése:
Egy keveset már megpendítettem az előző bejegyzésemben. Tömören összefoglalva: bármit minél természetesen feldolgozatlanabb formájában eszünk meg annál több vitamin és nyomelem marad marad meg.

De nem csak a vitaminok és nyomelemek károsodhatnak, csökkenhetnek a feldolgozás során. Kevéssé ismert fogalmak egyike az enzimek szerepe. Edina írt egy átfogó bejegyzést az enzimek szerepéről és jelentőségéről. Ezt tovább nem ragoznám, tényleg fontos.
És ebből a szempontból nagyon fontos lenne, hogy mindenki minél több élő, azaz nyers ételt fogyasszon minden nap. Sokan nem tudnak vagy nem akarnak nyersevők lenni, de a napi bevitt élelmiszer min. 30 de inkább 50-70% -nak kéne, hogy nyers legyen! S ezt hogyan? Úgy hogy pl. reggelire/délelőtt folyamán gyümölcsöt fogyasztunk kiadós mennyiségben főétkezésként. Minden más főétkezéshez is fogyaszthatunk nyers zöldségeket, melyben szerepel leveles zöld és tartalmazhat termést ill. gyökeret is. Ezzel csökkenthetjük a napi bevitt kalóriát és értékes vitaminokkal, nyomelemekkel, élő enzimekkel tankolhatjuk fel a testünket. (A saláták öntete legyen mindig szerény, lehetőleg ne vagy nagyon kevés olajat, zsíros öntetet használjunk.)

Ha már mindenképpen a hőkezeléses elkészítés mellett döntünk válasszuk az alábbi kíméletes megoldásokat:
Párolás szemben a vízben kifőzéssel: ha fedő alatt, alacsonyabb hőfokon (takarék lángon) pároljuk meg a zöldségeket több tápanyag és íze anyag megmarad. Mialatt ha bő vízben főzünk meg valamit az teljesen kilúgozódik.
Gőzölés is szóba jöhet mint hőkezelés - ez is nagyon kíméletesen puhitja meg a zöldségeket. Ha naturális konyhát kedveljük jó megoldás lehet.
Sütés a sütés bármely formája már nem tekinthető ideálisnak, hisz ilyenkor már rákkeltő anyagok keletkezhetnek a folyamat során (a magas hőmérsékleten keletkező perzsanyagok amik rákkeltőek, valamint a magas hőmérséklet miatt elég erőteljesen denaturálódik az élelmiszer). Különösen igaz ez a bő zsiradékban való sütéskor és sok rosszat hallani a mikro hullámú sütő használatával kapcsolatban is.

Egy gondolatot megérdemelnek még a házi tartósítási módok, melynek igen nagy hagyománya van magyarországon. Sokan gondolják, hogy az ecetes eltevéssel, vagy a befőzéssel mennyi vitamin megőrizhető. Sajnos nem így van. Az ecetes lé kilúgozza a savanyúságot, tápértéke gyakorlatilag nulla lesz fogyasztáskor, ezen felül az ecet savasítja is a szervezetet. A befőzéssel bár megőrizhetjük a nyár ízeit, vitamin tartalmuk a hőkezelés és a hoszzú tárolás miatt elvész... Egy fokkal jobb megoldás a gyorsfagyasztás, de itt is sérülnek az élő enzimek, igaz a vitamin és mikrotápanyag vesztesége nem olyan jelentős. Meg kell említenem az aszalást is, mely legjobban megőrzi az enzimeket és a vitaminokat is. A házi aszalás kis hazánkban nem annyira elterjedt. A boltban kapható aszalványok viszont többségében kén-szulfittal kezeltek.

Ha a természetes megoldásokat keressük, törekedjünk minél több dolgot nyers állapotában, csak mechnanikai (aprítás, préselés) feldolgozással elfogyasztani, ha pedig főzésre adjuk a fejünk válasszuk a párolást, vagy a régi tradícióra óta alkalmazott gőzölést. Ízben is különleges ételeket fogunk tudni így elkészíteni.


Látható tehát, hogy a természetes táplálkozás felépítése sok lépcsős összetett folyamat, melynek megvalósításában ki-ki tud tenni a jólétéért. Remélem sok hasznos tanácsból párat kedvet kap alkalmazni a kedves olvasó, mely hosszú távon a javára válik.

A modern kor járványa: az elhízás

A XXI. szá­zad szo­morú para­do­xonja, hogy mialatt a Föld népes­sé­gé­nek harmada az éhezéssel küzd, a másik harmadának a túl­táp­lá­lás­sal és követ­kez­mé­nye­i­vel kell szem­be­néz­nie. Ma a kövér­ség és szövőd­mé­nyei a világ egyik leg­na­gyobb egész­ség­ügyi kihí­vá­sát jelen­tik. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a túlsúly és az elhízás a második legfontosabb megelőzhető rizikófaktor a dohányzás után. A fejlett országokban a túlsúlyos és elhízott emberek aránya ötévente megduplázódik. Csak Európában és az Amerikai Egyesült Államokban jelenleg több mint 70 millió ember elhízott, ezen felül további 163 millióan túlsúlyosak. Magyarországon még ennél is nagyobb mértékű a túlsúly és elhízás előfordulása.

Mi az elhízás?

"Az elhízás anyagcsere folyamatok genetikai, központi idegrendszeri vagy endokrin és környezeti hatásokra létrejövő zavara, amely az energiaháztartás egyensúlyának módosulását okozza. Ez a folyamat a táplálékfelvétel növekedésében és/vagy az energia leadás csökkenésében nyilvánul meg, majd fokozott zsírraktározáshoz vezet. A súlytartó fázisban a kövérség megtartása már kisebb energia bevitellel is lehetséges. Ebben a szakaszban is további szabályozási zavarok, társuló betegségek alakulhatnak ki. Az elhízás tehát krónikus és recidiváló betegség, amely tartós kezelést igényel, testsúlycsökkentés, majd súlytartás céljából."

Túlsúlyos vagyok?
Az egyik leggyakoribb mérő módszer a BMI (testtömeg index) kalkulátor, mely megmutatja hányadán állunk a kilóinkkal.

Természetesen vannak még más módszerek is a túlsúly meghatározására: derék-csípő arány, testzsír százalék mérés.
(ezekről a wikipedia angol nyelvű oldalán lehet olvasni)

Az elhízás lehetséges okai
  • genetika

    Úgy gondolom, ez a ritkábbik faktor, melyet ennek ellenére tesznek a legtöbbször felelőssé. Egyetértek a cikkben foglaltakkal, hogy a környezeti tényezők nélkül nem lépnek működésbe a genetikai folyamatok. Minden ember különféle genetikai hajlamokkal születik, de az, hogy végül beteg lesz-e, az teljes mértékben az életmódon és a táplálkozáson, illetve a gondolkodásmódon múlik. Könnyen belátható, hogy egy minden szempontból kiegyensúlyozott életet élő ember ritkábban lesz beteg, mint aki "két végéről égeti a gyertyát". A genetika kikerülhetetlen tényező, de nem 100%-os alakítója, az életünknek. Nagyon sok múlik rajtunk, az életmódunkon, mely képes képes felülírni a DNS-ünk - és ez tovább is öröklődik. Az epigenetika épp ezt a tézist erősíti meg.

  • táplálkozás

    Jogosan ez a téma foglalkoztatja a legtöbbet az embereket. Szinte mindenkinek van elképzelése, hogy szerinte mi az egészséges, milyen diétával lehetne lefogyni. Gyakran hallani sztár étrendekről is, melyek végre biztos fogyást ígérnek, nincs magazin, mely ne ajánlana egészséges/fogyókúrás recepteket. Rengetegen számolgatják a bevitt kalóriát, szénhidrátot, zsírt fehérjét... kikiáltanak bizonyos élelmiszer csoportot bűnösnek, mely "hizlal".
    Nagyon kevés szó esik ugyanakkor az élelmiszerek minőségéről, feldolgozottsági állapotáról, elkészítési módozatáról, mely nagyon sokat nyom a latba. Csak röviden:
    1. minőség - a jobb minőségű élelmiszerekben több tápanyag, ugyanakkor kevesebb adalék anyag és visszamaradt vegyszer található
    2. feldolgozottság - ez azt jelenti, minél több élelmiszer-ipari folyamaton haladt át az élelmiszer annál kevesebb tápanyagot, de annál több egyéb adalék anyag hozzáadásával készül el az immár feldolgozott kész élelmiszer.
    3. elkészítési mód - egy élelmiszert minél természetesebb, feldolgozatlanabb formában fogyasztunk el, annál jobb hatással lesz a szervezetünkre. A legideálisabbtól a legkárosabbig így néz ki:
    nyersen fogyasztás >>> párolás >>> főzés >>> sütés >>> zsiradékban sütés
    .

  • mozgásszegény életmód

    Szinte közhely manapság, hogy sok ember még a WC-re is gépkocsival jár. A (hobbiból) sportolás sajnos nem követendő példa társadalmi szinten. (az élsport egy igen szűk réteg lehetőségeit fedi csupán) Ennek több okát látom:
    1. Az emberek többsége a munkából hazaérve már nem tud/nem akar energiát fektetni a rendszeres heti testmozgásra (mert fáradt, mert otthon is dolgoznia kell, mert háztartást kell vezetni, gyereknevelés, kényelmesség, stb.)
    2. Társadalmi szinten hiába beszélnek sokan a testmozgás jelentőségéről, ha nincsen a társadalmi szinten közvetített érték által elismert példa, kényelmes tespedő megoldásokat kínálnak a meglévő társadalmi minták.
    A megoldás ugyanakkor csak egyéni elhatározás szintjéről indulhat el: az embernek saját magának kell döntést hoznia egészsége érdekében: gyalog, kerékpárral munkába menni máris biztosítja az alap testmozgást, a természetben kirándulni szintén természetes lehetőség. Sok településen adott több sportszakosztály adta sportolási lehetőség is, melybe be lehetne kapcsolódni. Egyéni sportolási lehetőséget biztosít az uszoda és több edző terem is változatos mozgás formákkal, tornákkal.

  • lelki okok

    Nem utolsó sorban kell beszélni az elhízás lelki okáról is. Sok ember számára, akik az életben nem tudják megvalósítani magukat, sorozatos kudarcok érik, baráti és párkapcsolatuk nincsenek rendben, az evésben találják meg az egyetlen vigaszt, mellyel némi boldogságot igyekeznek vinni az életükbe. Édességfüggés, nassolás, zabálás, önértékelési zavarok a leggyakoribb okok.
    Ezen lelki okok feltárása (akár szakember segítségével) sokszor megoldja az étkezési zavarokat. A lélek egészsége/betegsége erősen kihat a fizikai test állapotára. A nehézségekkel való szembenézés mindig nehéz, de új kezdetet jelent, mellyel megváltoztatható az eddigi ingoványos élet.

Az elhízás tényét mind egyéni, mind társadalmi szinten komolyan kellene venni. Elbagatellizálni hogy "csak" duci/köpcös valaki, semmiképp nem jó. Az elhízás következményei súlyos számot adnak: gyógyszerkiadások és betegség, rövidebb, rosszabb minőségű élet, negatív önkép.

Megéri???

Jala Neti - avagy mindent az orr öblítésről


Nem szokványos egészség megőrző technikáról szeretnék most beszámolni. A test megtisztításának hat jógikus gyakorlata közül az egyik a jala neti, avagy az orrüregek átmosása.
(Összesen 6 úgynevezett satkarma - tisztító gyakorlat van. A satkarmák célja nem más mint a fizikai és mentális egészség megőrzése és nagy szerepük van a betegségek megelőzésében és kezelésében is.)

Abban nyújt segítséget ez a technika, hogy az orr járatai átjárhatóak legyenek és könnyed legyen a légzés. Ezt az állapotot természetesnek vesszük, de ha valaki allergiás, vagy megfázik és eldugul az orra a váladéktól, akkor jól jön ez a segítség. Akkor is nagy haszna van az orrüreg átöblítésének, ha poros helyen jártunk és úgy érezzük belement a por az orrunkba. Bizonyára ismerős a szituáció. Nem mindegy, hogy a szervezetünk nyálkát termelve lassan "kiköhögi" magából ami nem oda való, vagy gyors segítséggel megtisztítjuk az orrjáratokat. Összefoglalva az előnyök ezek tehát:
  • Eltávolítja az összes port és baktériumot az az orrüregből
  • Erősíti a látást és könnyít a fáradt szemeken
  • Segíthet a fejfájáson, a szénanáthán és az allergia leküzdésében
  • Előnyös az alkalmazása asztmásoknak, hürghurutban szenvedőknek és javítja a szagló idegek érzékenységét is
  • A memória, a vizualizáció és a koncentráció képesség javításában is szerepet játszik rendszeres alkalmazás esetén, jótékonyan hat az idegrendszerre is.
Ezeket a jótékony hatásokat élvezhetjük, ha minden nap elvégezzük a gyakorlatot. Túlzás nélkül mondhatom saját tapasztalatom alapján, minden reggel átöblíteni és megtisztítani az orrunk járatait ugyanolyan napi rutin, mint a fogmosás. És kb. ugyanennyire is egyszerű. :)

Ezzel a technikával akkor ismerkedtem meg, amikor elkezdtem jógázni. A mai napig minden nap elvégzem, ha elutazom nem megyek sehova a neti kannám nélkül, teljesen a napi reggeli rutinommá vált. :)

Ha valaki bátortalan lenne elsőre a kivitelezésben egy gyakorlott jóga oktató segíteni fog a technika helyes elsajátításában. Gyakorlatilag minden autentikus jóga iskolában oktatják a technikát. Túlzás nélkül elmondhatom, hogy nemcsak jógát gyakorlók végzik el nap mint nap ezt a rutint, bárki számára könnyen megtanulható és elsajátítható és ajánlható. Különösen azoknak javallom akiknek gyakran eldugul az orruk / allergiában szenvednek / poros, szennyezett helyen tartozkódnak több kevesebb időt.
FIGYELEM! Akinek viszont krónikus orrvérzése, orrpolipja, vagy erőteljesen torzult orrsövénye van, kérje ki kezelőorvosa tanácsát, mielőtt használni kezdené a neti kannát, nehogy súlyosbítsa az állapotát.
A gyakorlat pontos leírását az AUM magazin cikkéből másolom:

A neti kanna
A neti elvégzéséhez egy speciális edény, a neti kanna szükséges, mely segítségével a sós víz az orrjáratokba vezethető. Különböző formájú és anyagú edényeket lehet beszerezni. A legalkalmasabb formájú edény az ún. neti lota, mely a mellékelt ábrán is látható. A leghigénikusabb a sárgarézből kovácsolt kanna, de jó szolgálatot tesz a műanyagból készült darab is. Fontos az is, hogy a kanna kifolyó része megfelelő kialakítású legyen, jól illeszkedjen az orrnyílásba.

Ami tisztít: a sós víz
A gyakorlat elvégzéséhez vegyünk tiszta, langyos (testmeleg) vizet, és oldjunk fel benne tiszta sót. Fél liter vízhez kb. egy kávéskanálnyi só szükséges. Várjuk meg, míg a só tökéletesen feloldódik a vízben. Gyakori az a kérdés, miért van szükség a sós vízre, a sima víz miért nem alkalmas a célra? A válasz nagyon egyszerű és teljesen gyakorlatias. A sós víz ozmotikus nyomása jóval nagyobb, mint a tiszta vízé, minek következtében a sós víz nehezebben szívódik fel az orrban lévő hajszálerekbe, mint a sima víz. Ha a gyakorlatot sima vízzel végezzük, kellemetlen, vagy enyhén fájdalmas, csípő érzést tapasztalhatunk az orrban. Ezért javasoljuk inkább a sós vizet, hozzátéve, hogy a kellemtelenségek ellenére a sima víz is teljesen veszélytelen. Egyszóval a jala neti gyakorlásához a sós víz a legalkalmasabb, mert miközben átmossa és megtisztítja az orrjáratokat a szennyeződésektől, nem szívódik fel az érzékeny nyálkahártyába, s így semmilyen kellemetlen érzést nem okoz.

A Jala Neti kivitelezése
Töltsük meg a neti kannát az előkészített sós vízzel. Helyezzük egyik tenyerünkbe az edényt, és a kifolyót illesszük óvatosan az orrnyílásunkba, ahogyan az a fenti ábrán látható. Mindig a szabadabb orrnyílásba vezessük először a vizet. Ne nyomjuk túl erősen a szárat az orrunkba, csak éppen annyira, hogy az tökéletesen, szivárgás nélkül kitöltse az orrnyílást.

Tegyük fel, hogy a bal orrnyílás a szabadabb, így azon töltjük be először a vizet. Derékból dőljünk kissé előre , és a fejünket döntsük erőteljesen jobbra, és enyhén előre. Ezzel egyidejűleg a neti kannát bal kezünkkel felemeljük, így a víz befolyik a bal orrnyílásba. Szánk legyen nyitva, hiszen a légzés szájon keresztül történik. Ha a kanna megfelelőhelyzetben áll, és a fejünket megfelelő szögben döntöttük oldalra, és a kanna szára hézagmentesen illeszkedik az orrnyílásba, akkor a baloldalon beáramló víz simán áramlik kifelé a jobb orrnyíláson. Az sem probléma, ha egy kevés víz a szájba, vagy a torokba jut, bár ha a gyakorlatot helyesen, megfelelően ellazítva végezzük, ez nem fordulhat elő. Hagyjuk, hogy a vizet 10-20 másodpercen átfolyni, majd fejünket kiegyenesítve, húzzuk ki a neti kanna szárát orrunkból. Távolítsuk el a szennyeződéseket az orrjáratból úgy, hogy a bal orrnyílást befogjuk, és gyors, erőteljes kilégzéseket végzünk a jobb orrnyíláson át. Nem kell túl erősen fújni a levegőt, mert az sérülést, vérzést okozhat, illetve felnyomhatja a vizet a hallójáratba, ami kerülendő. Egyszóval érzéssel, de határozottan végezzük a fújtató kilégzéseket, és a belégzés eközben szájon át történjék. Néhány fújtatást követően zárjuk a jobb orrnyílást, és hasonló módon, néhány fújtató kilégzést végzünk a bal orrnyíláson át. Majd a jobb orrnyílásba vezetve a vizet megismételjük az egész eljárást. Utána elvégezzük mindkét oldalra még egyszer a gyakorlatot.

Az orrjáratok kiszárítása: a gyakorlat befejezése után az orrjáratokat ki kell szárítani, és a maradék szennyeződést el kell távolítani. Ehhez álljunk egyenesen. Derékból hajoljunk előre, úgy, hogy a törzs kb. vízszintes legyen. Hüvelykujjunkkal oldalról zárjuk az egyik orrnyílást, és a szabadon maradó orrnyíláson át végezzünk gyors egymásutánban 10 erőteljes fújtató légzést. A kilégzéseken legyen a hangsúly, hiszen ez távolítja el a maradó szennyeződést. Ismételjük meg a fújtató légzést a másik orrnyíláson át is tízszer, majd mindkét orrnyílást szabaddá téve a páros orrnyíláson át is tízszer.

Ez az egyszerű gyakorlat a legtöbb szennyeződést eltávolítja az orrjáratokból. Ha úgy érezzük, hogy az orrunk még nem teljesen tiszta, vagy száraz, ismételjük meg a fújtató légzéseket, mindaddig, míg az orrjáratok teljeseri szárazzá nem válnak.

Aki, úgy érzi nem biztos a technika helyes végrehajtásában, az alábbi (angol nyelvű) videó segít a helyes kivitelezésben:

Az allergia és annak kezelése

Az allergia manapság népbetegségnek számít. Érdekes visszássága a nyugati társadalomnak, hogy az egyre javuló életkörülmények ellenére, egyre jobban romlik a társadalom egészségi állapota. Egyre több gyógyszert kénytelenek szedni az emberek, egyre sterilebb körülményeket igyekeznek teremteni... és mind hiába.

Mi az allergia?
"Az allergia az immunrendszer egy túlzott reakciója olyan anyagokra, melyek normális körülmények között semmilyen választ nem váltanak ki a szervezet részéről. Az ilyen anyagokat allergéneknek nevezzük, ilyenek például a pollen, állati szőrök, atka, penészspórák, különböző állatok mérgei, mikroorganizmusok, élelmiszerek, gyógyszerek, vegyszerek, nehézfémek stb."

Az "allergia gyógyíthatatlan" mondja az orvostudomány... De mi történik, ha mögé nézünk az orvosi kezeléseknek? A tünetek enyhítése, a test válasz reakciójának elnyomása a gyógyszerek segítségével. De tisztába kellene lennünk, hogy ezzel a probléma forrását nem oldottuk meg, ettől még ugyanolyan betegek vagyunk csak a gyógyszerek segítségével valamelyest enyhítettük az allergiás reakciókat.

S hogy a probléma nem kicsi, a felmérések szerint évente 5% -al nő az allergiások száma a világon ! Ez mára sok millió embert jelent szerte a világon.

De nézzük az okokat, hogy jutottunk idáig:
  • egyre több adalék anyagot fogyasztunk élelmiszerek formájában (ez évente kb. 4-5 kg ! adalékanyagot jelent egy átlagos vegyes étrend esetén), valamint egye jobban romlik az élelmiszerek minősége, melynek fő oka az egyre nagyobb feldolgozottság és finomítás.

  • levegő szennyezettsége az ipar és a gépkocsik által kibocsátott mérgező anyagok okán. Ugyanide tartozik, hogy egyre több vegyszert használ a mezőgazdaság, melyek nem teljesen bomlanak le és így jutnak be a szervezetünkbe a táplálkozással.

  • szót kell emelni a védőoltások mellékhatásairól, az antibiotikumokról is melyekről kimutatták van kapcsolat az alleria kialakulásával. Akiket ilyen készítményekkel sokat kezeltek gyerekkorukban jóval nagyobb eséllyel alakul ki náluk az allergia különböző tünetei.

  • meg kell említeni lehetséges okként a kozmetikumokban és illatszerekben, tisztálkodó szerekben lévő adalékanyagokat, kemikáliákat, melyek szintén allergiás reakciókat válthatnak ki sok emberben. Egy ember élete során rengeteg vegyszert ken magára ezen pipere cikkek használatával.

Az allergia kivizsgálására többféle módszer létezik:
  • Hagyományos orvosi tesztek:
    • bőrtesztek
    • vérvizsgálat
  • Természetgyógyászati módszerek:
    • kineziológiai izomteszt
    • elektzro-akupunktúrás módszer un. "vega teszt"
    • Coca féle pulzusteszt

Az allergiás reakciót a következő dolgok válthatnak ki (a teljeség igénye nélkül):
  • Élelmiszerek:
    • különféle húsok
    • tojás
    • tej és tejtermékek (főként a sajt)
    • szója
    • olajos magvak
    • citrusfélék
    • eper
    • glutén
    • kakaó és csokoládé, stb.
  • házi por atkájának ürüléke
  • állati szőrök, tollak
  • növényi pollen
  • penészgombák
  • fémek
  • gyógyszer
  • lanolin és formaldehid alapú pipere cikkek
  • napvédőszerek zsíranyagai
  • fokrémekben lévő adalékanyagok
  • édesítőszerek
  • ruhaanyagokban található peszticidek, festékek, imperáló és tartósító szerek
  • rovar ölő szerek
  • tisztítószerek
  • festékek, stb.

Az allergia leküzdésének 3 fő módszere:
  • A szervezet belső sejt szintű megtisztítása és annak megtartása az étrend segítségével és így az immunrendszer megerősítése
Ahhoz, hogy a szerveztünk minél sikeresebben tudjon megküzdeni az allergénekkel, elengedhetetlen tényező a szervezet méregtelenítése. Ez segíteni fog abban, hogy kiürüljenek a méreganyagok a testből, melyek gyengítették az immunrendszer működését.
A növényi étrend fontosságát is hangsúlyoznám mely segíteni fog az immunrendszer megerősödésében. A legoptimálisabb a vegán (tisztán növényi) étrend követése.

A szervezet megerősítésében jótékonyan hat:
- a friss tiszta levegőn tartózkodás, sportolás
- reflexológia
- biorezonancia
- kineziológia
- energetikai kezelés
-stb.
  • Az allergén anyagok mellőzése, ezzel a kereszt allergiák kialakulásának elkerülése
Azt gondolom az allergiás panaszok csökkentésének egyik szintén fontos tényezője, hogy ha tudjuk mire vagyunk allergiások főként a kezdetekben igyekezzük mérsékelni az azzal való találkozást, különösen igaz ez a felsorolt allergiát okozó élelmiszereke, melyeknek fogyasztásával súlyosbíthatjuk más típusú allergiánkat ezért a következő helyettesítéseket javaslom :

- hús helyettesíthető: szejtán (búzahús), TOFU, szója termékek (kivéve ha szója allergiások vagyunk)
- tojás helyettesíthető számos módon: ld. Kálmán Renáta tojáshelyettesítő tanácsait
- tejtermék kiváltható: gabonából, szójából, mandulából készült tejjel, létezik növényi alapú sajt, növényi yoghurt, növényi tejföl, növényi sajt is, melyek megtévesztésig hasonlítanak az "igazira"(ezek könnyen beszerezhetőek reform élelmiszer boltokban, de mi magunk is elkészíthetjük a legtöbbüket)
- szója helyettesíthető számos más hüvelyessel: vörös/barna lencse, sárga/zöld/csicseri borsó, babfélék melyek sokféleképpen fogyaszthatóak
- glutén érzékenység esetén: bátran fogyasztható a köles, hajdina, kukorica, barna rizs, burgonya, amarant, gesztenye lisztjei és pelyhei.
- kakaó helyettesítése: a karob por használatával oldható meg.

- szintén fontos tényezőnek tartom a természetes alapanyagú pipere és tisztító szerek használatát, mellyel szintén csökkenthető a szervezet kemikáliákkal való terhelése.
  • Allergia lelki okainak feltárása és megoldása
Ritkán szoktam említeni a betegségek lelki hátterét, de ezúttal azt gondolom érdemes megvizsgálnunk a rejtett konfliktusokat, a ki nem mondott érzelmeket, sérelmeket. Tudjuk hogy a psziché képes betegségeket alkotni. Számos módszerrel feltárhatjuk ezen hátsó okokat, mellyel szintén közelebb kerülünk a gyógyuláshoz.


Összefoglalva az allergiával kapcsolatos gondolatokat, elmondható, hogy a tüneti kezelés helyett forduljunk az oki tényezők feltárásához, szervezetünk megtisztításához és immunrendszerünk megerősítéséhez. Így képesek leszünk olyan állapotba kerülni, hogy erős allergiás terhelés mellett nem vagy alig észlelhető panaszokkal túlélhetjük az allergiás szezonokat. Ezt saját tapasztalataimmal is megerősíthetem hisz valaha én is allergiával és asztmával küszködtem, melynek mára nyoma sincs. A gyógyulás nem lehetetlen tehát.

Nyers GYIK - avagy miért, mit és hogyan?

Az elmúlt napokban több kérdést kaptam a témával kapcsolatban. Magam is az élő étrend elkötelezettje vagyok, így étkezem, számos tapasztalattal gazdagodtam az elmúlt hónapok során melynek benyomásait megosztanám.


1. A legelső kérdés ami mindenkiben felmerül a "miért?" kérdésköre. Hisz mindannyian hozunk a családunkból egy étkezési hagyományt, különböző szokásokat. Sokak életében ez nem is változik jelentősen az évtizedek során: édesanyánk megszokott ízeit akarjuk látni asztalunkon a halálunkig. Az emberek egy kisebb hányada ismerkedik meg a reform/vegetárius konyhával és tesz kisebb-nagyobb lépéseket az egészsége megőrzéséért. A nyers-vegán étrend ehhez képest is egy hatalmas ugrás, mondhatni gyökeres szakítás a régi hagyományokkal, ízekkel, szokásokkal. Természetesen vannak olyan emberek akikben nagyon erősen élnek a régi szokások és nyersen is megpróbálják újraalkotni a régi ízeket: "nyers pizza", "nyers lasagne", "nyers torta", "nyers zserbó" és táraik... Igen, igen lehetséges: magam is ettem ilyen nyers kuriózumokat, valóban lehet újraalkotni a megszokott ízvilágot hasonlóképp...
A legtöbb embert mégis ami motiválja az élő étrenden, mint életmódon való elinduláson az épp az egészsége, vagy szeretne javítani a teljesítményén. A korábbi bejezésemben Tim is ezen a vonalon indult el... melynek kulcsa az élő enzimek, melyről korábban írtam. A nyers életmódról szerencsére már számos szakirodalom áll rendelkezésre, akit komolyan érdekel a téma, akár magyar nyelven is:
Weboldalak, fórumok melyek segítenek a megértésben (a teljesség igénye nélkül):
És természetesen a legtöbb információ angol nyelven érhető el, az alábbiakat mindenképpen ajánlom tanulmányozásra:

2. A sok információ után írnék néhány személyes dolgot az élő ételekkel való találkozásomról: hosszú ideje, vegetáriánussá válásom óta kutatom az egészséges életmódot és már a kezdetek óta izgatott a nyers téma. Már akkor tudtam, hogy ez a táplálkozási szintek csúcsa [ hús alapú táplálkozás >>> vegyes étrend >>> ovo-lakto vegetáriánus >>> lakto vegetáriánus >>> vegán >>> nyers vegán >>> (prána táplálkozás) ], egyszerűsége és az élő enzimek, a klorofill hatása a szervezetre már akkor lenyűgözött. Természetesen nem voltak kellő ismereteim a "hogyan" -ról, sok évig csak álmodoztam, hogy eljussak ide.
Természetesen fontosnak találom megjegyezni, hogy az életünk ne a táplálkozás körül forogjon, de biztosítson egy olyan alapot mely minden szempontból biztosítja a maximumot. Másrészt az élő étrend egyszerűsége fogott meg. Az élő étrend eddigi hatása a szervezetemre (néhány hónap alatt):
  • a homlokomon erősen kopaszodó hajhagymák visszanőttek
  • gyakorlatilag szagtalan a verejtékem a legkeményebb edzés után is
  • a testem ph -ja lúgossá, oxigén telítetté vált, így a legkeményebb edzés után sincs izomlázam
  • jelentősen nőtt a sport teljesítményem
  • a testem regenerációja hihetetlenül felgyorsult, a szervezetem ellenállóbb lett
  • nincs nyák a testemben
  • az érzékszerveim érzékelése finomodtak
  • (a legnagyobb eredmény amit várok, hogy a távol látásom rendbe fog jönni)

3. Nézzük a gyakorlatot: azok a tapasztalatok melyek leírok Dr. Douglas Graham, Tim VanOrden és Victoria Boutenko -tól merítettem az alapokat, a főbb ismereteket.

A legnagyobb hibák ezek szoktak lenni a kezdő nyers evőknél:
  1. állandó éhség, kimerültség, alul tápláltság, normál súly alatti jelentős fogyás >>> ok: nem eszik elég mennyiségű édes gyümölcsöt, főként keményítő alapú alapú zöldségekből és olajos magvakból próbálja fedezni a napi szükségletét
  2. egészségügyi, közérzeti problémák, elsavasodás >>> ok: túlzott zsírbevitel olajos és csonthéjas magvakból, préselt olajokból
  3. állandó hiányérzet "kívánás" >>> ok: kevés szerves ásványi anyag bevitele, nem fogyaszt elég nyers leveles zöldet
  4. emésztési problémák >>> ok: nem megfelelő ételtársítás pl. keményítő alapú zöldség + gyümölcs, gyümölcs + mag ; aszalványok, magvak be nem áztatása, túl sok dehidtatált/aszalt nyers étel fogyasztása pl. krékerek, aszalványok, gyümölcslapok
  5. szuper food -ok fogyasztása >>> pénzkidobás
Ezek lennének a legfőbb pontok amikre oda kellene figyelni és akkor nézzük az ajánlásokat:
  • Reggel és délelőtt főként zöld turmixot/ lédús, édes gyümölcsöt fogyasszunk, valamint éhgyomorra reggel ajánlott a búzafűlé fogyasztása is.
  • Figyeljünk oda, hogy a változatos napi leveles zöld bevitel min. 50 dkg legyen! (spenót, sóska, mángold, petrezselyem, sárga répa levél, zeller szár és levél, kelkáposzta, fejes/fodros/római/stb saláta, brokkoli, ehető gyógy/gyomnövények, stb.)
  • Préselés / turmixolás esete: gyümölcsöt soha nem préseljünk, úgy táp egész ahogy van. Leveles zöldeket préseljük, ha nagy mennyiségben szeretnénk turmix formájában bevinni a szervezetbe, különösen igaz ha durva szerkezetű leveles zöldekről van szó mint pl. kelkáposzta. Ekkor a kipréselt zöld levet turmixoljuk a gyümölccsel. Ha csak turmixot alkalmazunk, akkor a leves zöld levél részét tépjük le a száráról és a középső levél gerincről. Ha a gyümölcsünk nem elég lédús akkor némi víz hozzáadása is szükséges a turmixhoz. Ha zöldet préseltük, víz hozzáadása már nem szükséges.
  • Figyeljünk oda, hogy meglegyen a számunkra szükséges változatos gyümölcs bevitel ez minimum 1-4 kg legyen szükségletünk szerint. Ha éhesek vagyunk, elsősorban gyümölcsöt együnk. Délelőtt ajánlott a savanykás gyümölcsök, később inkább az édes gyümölcsöket válasszuk.
  • Figyeljünk oda a változatosságra: minél több féle zöldséget, gyümölcsöt cserélgetünk az étkezésekben annál teljesebb és változatosabb lesz az étrendünk. Egy étkezésen belül viszont törekedjünk az egyszerűségre, figyeljünk oda az étel társításra, a legjobb mindent magában enni.
  • Különösen figyeljünk oda az ételek megrágásra, ezzel hatékonyabb lesz az emésztés, kevesebb ételtől jól lakunk, jobban hasznosul a tápanyag, jobb lesz a felszívódás.
  • A vacsorára együnk változatos salátát különféle zöldségekből, ekkor ha szükségét érezzük ehetünk hozzá avokádót / olajos és csonthéjas magokat, belőlük készült nyers ételeket
  • Az aszalványokat minden esetben áztassuk be, ahogy minden csonthéjas és olajos magot is - a legideálisabb friss csíraként elfogyasztani őket.
  • A téli szegényes időkben rendszeresen fogyasszunk csírákat pótolva az alap vitamin szükségeltünket a csökkent számú alapanyag miatt.
  • Törekedjünk mindig az egyszerűségre
  • Rendszeresen sportoljunk, ezzel megelőzhetjük a súlyvesztést ; A kezdeti zsír és feles víz vesztés viszont természetes. Szervezetünknek időre van szüksége hogy újra felépítse magát, megújuljon sejtszinten az élő ételek által.
  • Az élő ételekre való átállás legyen folyamatos: egyre több étkezést helyettesítsünk élő ételekkel, míg végül nyers evők leszünk. A legfontosabb és első nyers étel a zöld turmixok/ill. búzafűlé beiktatása legyen a mindennapokba.
  • Ha kezdetben még nem tudunk uralkodni a régi szokásaink felett, néha engedjünk a régi ízeknek. Nagyon fontos hogy ne feszítsük meg a szervezet, az élő ételek fogyasztása ne kényszer, hanem elsősorban öröm legyen, élvezzük az új ízeket, fedezzük fel ennek a szépségeit.
  • És végül: semmit lélek nélkül, gondolkodjunk pozitívan, higgyünk abban amit csináljunk, folyamatosan képezzük magunkat a nyers étrendből, találjuk meg ami a legjobb a személyes szükségleteink, hogy hogyan tudjuk kihozni a legjobb formánk, merjünk kísérletezni, hallgassuk meg több szerző/nyers evő tanácsait melyik válik be a legjobban.

Nyersevés felső fokon - Tim Van Orden -nel

A most hétvégi potluck vendége Tim Van Orden volt aki a nyersevés úttörője, egyik leghitelesebb propagálója. Tim nemcsak beszél a nyers vegán étrendről, hanem kimagasló sport teljesítményével példát is mutat sokak számára, hogy ez valóban működik. És Tim nem csak azt tudja, hogy hogyan kell csinálni, hanem a legújabb tudományos kutatásoknak utána járva, tudja a miérteket is. Tim fáklyavivő lámpása a nyers mozgalomnak, mely egyre több ember követ szerte a világban. És amit mond, nem csak nála működik: egyre több sportoló kéri ki a tanácsait/fogadja meg azokat, hanem az átlag emberek körében is egyre népszerűbb ez az életforma.

Tim úgy jutott el a potluckra, hogy most jelenleg Magyarországon tartózkodik, itt készül fel a közelgő lépcsőfutó világbajnokságra. A Gellért hegy lépcsőin felfutva edzve készül fel a megmérettetésre. A világbajnokság helyszíne amúgy egy több mint 400 méter magas felhőkarcoló lesz... Azt hiszem nem kell ecsetelnem, hogy ez az egyik legkeményebb sportág. És a tavalyi világbajnok Tim VanOrden volt.

Tim 1998 óta követi a vegán étrendet, ezen belül is a makrobiotikus étrenden élt 2004-ig. Ekkor váltott át az élő nyers étrendre. Az ok az volt, hogy a makrobiotikus étrend megbetegítette és akkor tanácsolták neki, hogy próbálja meg az élő ételeket, mert az segít. És így is lett. Timnek néhány hét alatt elmúltak az egészségügyi panaszai, kiugróan megnőtt a sport teljesítménye. (fiatal korában atlétizált) Ekkor határozta el, hogy kimagasló sport teljesítményével fel szeretné hívni a figyelmet erre az életmódra. Ehhez a hosszú távfutást, a hegyi futást és a lépcső mászást választotta. Azért ezeket, mert nem igényelnek különösebb technikai tudást, ellenben nagyon jó tüdő, erős szív, és acél edzettségű izmok szükségesek. Elmondása szerint most 41 évesen jobb formában van, mint 20 évesen amikor az egyetem alatt versenyszerűen atlétizált. S hogy nem levegőbe beszélt szavak amiket Tim mond létrehozta az un. "Running Raw Project" -et, dokumentálva a teljesítményeit: Tim weboldalán (runningraw.com) nyomon követhetőek a verseny eredményei, és számos tanácsot kaphatunk az étkezéssel és az edzéssel kapcsolatban is. S hogy a nyers étkezés mennyire nem utópia, hanem a jövő életformája mutatja az is hogy Los Angelesben több mint 20 nyers-vegán étterem van és itt él a legnagyobb nyers közösség is: több ezer követőről van szó.

Tim étrendje amúgy a következőkből épül fel:
  • számos fajta gyümölcs az évszakoknak megfelelően
  • változatos fajta leveles zöldek
  • nagyon kevés olajos és csonthéjas mag
  • [ és természetesen NEM fogyaszt "szuper food" -ot, vitamint, táplálék kiegészítőt (ezek mind pénzkidobás és nem javítják teljesítményt) ]
(természetesen az összes összetevő nem hőkezelt és nem feldolgozott. Mind nyers és friss állapotú.)

A napi étrendje a következőképpen néz ki:
  • reggelre zöld turmix az un. "green smoothie"
  • napközben különféle gyümölcsöket fogyaszt
  • estére egy hatalmas tál saláta, szezonális zöldségekből
Tim megosztotta velünk a kedvenc zöld turmix receptjét is:
  • 2 érett banán
  • 6 nagy nyers datolya
  • 3 nagy levél leveles kel
  • 2 evőkanál hántolt kender mag (esszenciális fehérjék és zsírsavak találhatóak benne)
  • 1 evőkanál lenmag (kimagasló omega 3 zsír tartalma van)
  • 1 evőkanál "dulse" alga (kiváló mikro tápanyag forrás)
  • 1 csipet fahéj
  • 2 csésze szűrt víz
Az összetevőket összeturmixolja egy erős turmixban.

Néhány apró jó tanács Timtől:
  • mindig nagyon alaposan rágjuk meg a turmixot és minden ennivalót. Az emésztés ugyanis már a szájban elkezdődik! Egy átlag ember több mint a 60% át az energiájának elhasználja az emésztésre. Egy alapos rágással nyers étrned esetén ez lecsökkenthető 20% alá!
  • a gyümölcsöket ne préseljük ki! A gyümölcsök egészben komplexek. Ha kipréseljük, azzal igencsak megugorhat a vércukorszintünk ami nem jó a hasnyálmirigynek. A turmixban lévő rost azt szolgálja hogy lassabban szívódjon fel a gyümölcs cukor. Ugyanígy fontos a zöld levelekben lévő rost is.
  • a szárított ételek dehidratálnak, hacsak lehet együnk nyers és lédús zöldséget/gyümölcsöt/zöld turmixot (nem hangzott el, de a magvak beáztatása és így élővé tevése is hasonlóan fontos)
És hogy így mennyire lehet hatékonyan táplálkozni? Tim a legkeményebb edzéses napokon se fogyaszt 1500-2000 kalóriánál többet! (példának okáért a testépítők és versenyszerűen sportolók akár napi 5000 kalóriát is fogyasztanak) A nyers evéssel nagyon hatékonnyá válik az "üzemanyag" felhasználása a testnek köszönhetően, hogy a test teljesen kitisztul és hatékonyabb lesz a felszívódás.

Hasonlóan meglepő volt, amit a súlynövekedésről írt. Általános tévhit, hogy a nyers evéssel a diétázó lesoványodik, legyengül. Nos az első pár hónapban valóban súlyvesztéssel kell számolni (ilyenkor kiürül a feles víz és zsír a testből) utána viszont a test elkezdi újra építeni magát és kikerekedik a nyers diétát követő személy. Természetesen fontos a sportolás is! A mellékelt képen látható hogy Tim vékony, de tiszta izom, "nincs rajta 1 gramm zsír se". Tim elmondta, azáltal hogy nyers evőként sportol 9 kilóval nyom többet, mint korábban! Természetesen ez a "plusz" mind tiszta acél izom.

Szintén érdekesség, hogy több sportoló felfigyelt Tim kiemelkedő teljesítményére, melynek az egyik titka a zöld turmix. A verseny előtt fogyasztott zöld turmix segítségével gyorsul a regeneráció, nyers étrenddel megelőzhető az izomláz is. Az alacsony fehérje fogyasztással, valamint, hogy az étrendünk lúgos még igen intenzív sport hatására se lép fel izomláz, mivel nem fog keletkezni túl sok tejsav. A bázikus étrend ugyanis oxigénben telítetté teszi a szervezetet, tehát intenzív sport után sem lép fel oxigén hiány az izomban. (ami a tejsavképződést létrehozza >>> izomláz)

Egy érdekességet mondott a fehérje bevitelről is: az embernek igen kevés fehérjére van szüksége, ami bőségesen fedezhető a leveles zöldekből és a kis mennyiségű magokból. Másrészt az élő enzimek fehérjék, tehát amikor a nyers ételekről beszélünk, akkor az azt is jelenti hogy az élő enzimek komplex fehérjékké állnak össze a testben. (ez egy friss kutatás eredménye)

Tim általános nyers étkezési tanácsai honlapján olvashatóak. Ezenkívül számos érdekes információs video található még a honlapján:

Ezen kívül audió interjű és fotó galéria is található a honlapon.


És ahogy szokás mondani szívvel csináljuk amit teszünk. Tim felhívta a figyelmünket a pozitív gondolkodásra, a pozitív célok kitűzésére és megvalósítására, hogy milyen nagy szerepet játszik az egészségünk szempontjából. Hisz hiába esszük a legegészségesebb ételeket, ha fejben problémáink vannak, akkor betegek leszünk.

Tim beszélt még az "epigenetika" -ról röviden. Felvázolta, hogy nem szükségszerű, hogy pl. rákban meghaljunk mert pl. erre hajlamosítóak a génjeink. A DNS ugyanis megváltoztatható! A nyers, élő enzimben gazdag ételek (és a pozitív attitűd) ugyanis képesek megváltoztatni a DNS-einket. Az egészet egy olyan hasonlatba helyezte, hogy a "recept" és a "szakács". A testünk működése a recept, mely mindig ki akarja javítani magát, meg akar újulni, túl akar élni. Mi vagyunk a szakácsok: attól függően, hogy "hogyan főzünk" lesz a végeredmény. Ha nem követjük a "receptet" kialakulnak a betegségek, ha követjük a receptet azaz figyelünk a testünk finom jelzéseire és igényeire, akkor egészségesek leszünk.

Végül pár szóban az edzésről: Tim javaslata az, hogy ha építeni akarjuk az izmunkat, az edzés befejeztét követő 30 percen belül együnk gyümölcsöt (bogyós gyümölcs a legjobb) így ugyanis megelőzhetjük, hogy az izmainkból kiürüljön a cukor és gyorsabb lesz a regeneráció, gyorsabb az izom épülése. Az edzés előtt és után a zöld turmix is kiváló.
Abban az esetben ha nem eszünk az edzést követően beindul a zsírégetés és nem lesz olyan gyors a regeneráció; (Megfelelően kialakított) nyers vegán étrend mellett nagyon alacsony a zsírbevitel, így ha nincs szükségünk a zsírcsökkentésre fogyasszunk gyümölcsöt az edzés után.

Tim munkássága számomra példaértékű és nagyon örültem, hogy találkozhattam egy ilyen karizmatikus és hiteles emberrel. Inspirál a személye, kutatásai, tanácsai, hogy kövessem a nyers életmódot. A nyers életmód nemcsak az egészség szempontjából esszenciális, hanem a legkörnyezetbarátabb módja is, mely pozitív hatással van a Földre is.

Candida, avagy mit fán terem a szervezet elsalakosodása

Az utóbbi évtizedben megjelent egy újabb civilizációs betegség melynek a "szakértők" a candida nevet adták. (a magyar nyelvű wikipediából idézve):
(illetve bővebb információ olvasható még angol nyelven)

A kiváltó okok lehetnek:
  • lisztérzékenyek (coeliakia), vagy más ételre allergiás személyek,
  • immunrendszer gyengesége,
  • táplálkozási elégtelenség,
  • antibiotikumok gyakori szedése,
  • stressz, feszültség,
  • fogamzásgátlók, hormonkészítmények és szteroidok szedése,
  • cukorbetegség esetén,
  • szénhidrátban (édesség) dús táplálkozás és még sok tényező (még a terhesség és a havi ciklus alatt történő hormon-szint ingadozás is) játszik szerepet abban, hogy a gombák ellepjék testünk nyálkahártyáit.

A gomba túlterjedése által előidézett tünetek: A gombák túlzott elterjedése több tünetet okozhat egyszerre, vagy külön-külön, s gyakran egyéb más szervi betegség tünetei mögé elbújva. Ezerarcú betegségről van szó, emellett más betegségek tüneteit is súlyosbítja. Természetesen a tünetek fő okozója a gombák által kibocsátott méreganyag. A sok tünet közül csak néhány (rendszeri eloszlásban):
  • fáradékonyság, fáradtság érzet,
  • kimerültség, letargia,
  • rosszkedv, labilis kedélyállapot, depresszió, pánikbetegség, halálfélelem, öngyilkossági hajlam,
  • feledékenység, emlékezetzavar (memória-zavar), szétszórtság, koncentráció-képesség csökkenés (fiatalkorban is),
  • gondolkodási képtelenség (mintha nem ezen a bolygón élne), képtelen magán uralkodni,
  • bizonytalanság, határozatképtelenség,
  • fejfájás,
  • ingerlékenység, robbanékonyság, intolerancia,
  • gyomorégés, haspuffadás (kellemetlen, fájdalmas), gázképződés, hasfájdalom,
  • hasmenés vagy székrekedés,
  • éhség esetén jelentkező (esetleg remegéssel járó) rosszullét,
  • vastagbél gyulladás,
  • vaginális panaszok: folyás, égő érzés, viszketés,
  • gyakori felfázás, hólyaghurut,
  • libidó csökkenés
  • méhnyálkahártya gyulladás, visszatérő petefészek ciszták, vagy gyulladások, petevezeték gyulladás, meddőség,
  • menstruációs zavarok, prementruáciális feszültség, PMS tünetek,
  • férfiaknál makacs prosztata gyulladás,
  • látásromlás: kettős látás, homályos látás, szikrázó látás …stb,
  • ismeretlen eredetű izomfájdalom, görcs, merevség, illetve ízületi bántalmak
  • allergiás reakciók: élelmiszer-allergiák, asztma, vegyszerekkel szembeni érzékenység …stb.
  • tartós hőemelkedés,
  • bőrtünetek: csalánkiütés, viszkető bőrfelületek, vörösödés, égő érzések a test bármely részein, ekcéma …stb.
  • álmatlanság, alvászavarok, lidérces-üldözéses álmok,
  • hajhullás, korpásodás, hajzsírosodás,
  • testsúly csökkenés vagy elhízás,
  • pajzsmirigy cisztás megbetegedése, túl- vagy alul működése,
  • gyermekek esetében: hiperaktivitás, tanulási nehézségek, gyakori felső légúti és középfül gyulladások, bőrviszketés, hasfájás, hasmenés, étvágytalanság …stb.

Amennyiben a felsorolt tünetek közül a vizsgálatok nem támasztanak alá semmilyen szervi elváltozást, akkor kell gondolni a Candida albicans gomba által okozott megbomlott egyensúlyra.

Egyébként létezik TESZT is a kimutatására.


Mint a tünetekből is látszik, hogy a skála elég széles, nem létezik még egy ilyen betegség mely ennyi panaszt okozna. Érdekes háttere a betegségnek, hogy főként a civilizált országokban terjedt el, ahol nagyarányú a finomított/tartósított/feldolgozott ételek fogyasztása, és magas a gyógyszerfogyasztás is.

Azt gondolom nem bonyolult a következtetés, hogy a candida fő oka a test teljes elsavasodása, elsalakosodása. Már a kiváltó okokként felsoroltak is inkább következményei a test természetes állapotának felbomlásának, mintsem okai.

Ebből következik, hogy a candida gomba túlszaporodását csakis kizárólag a testünk belső megtisztításával, újra lúgos állapotba hozásával érhetjük el. Noha számos termék létezik a piacon mely gyógyulást ígér kihasználva a kétségbeesett betegeket, ezek nem hoznak tartós eredményt. Ahogy véget ér a "kúra", az összes panasz kezdődik elölről.
Megfontolandó dolog, hogy tízezreket akarunk e folyamatosan költeni a tünetek kezelésére, vagy inkább erőfeszítést teszünk, hogy végleg meggyógyuljunk. Noha, tudom az utóbbi kétségtelenül sokkal nehezebb.

Dr. Graham: 80/10/10 könyve alapján Sáfár Iván a következőképpen magyarázza ezt:
"A fiziológiai magyarázathoz csak annyit, hogy a candidáért a többlet zsírbevitel a felelős, ami miatt a cukor nem tud a vérből a sejtekbe áramlani a maga természetes útján gyorsan, ezért táptalajt képez a candidának, mely normálisan minden testben bizonyos szinten jelen van, de az elzsírosodott, és helytelen ételbevitel miatt lényegében állandó káoszban leledző, tökéletlen testkémiát mutató testben felszaporodik kórosan s betegségtünetet ad."
Amennyiben a test vérállománya szennyezett, testkémiája megbomlott, s ez a tény a legkülönfélébb betegségek, köztük a candida egyenes következményét is adja. A nyers zöld fertőtlenítő hatású a magas klorofill tartalma révén, ilyen módon candida ellenes is. Ha a test nem csak és kizárólag azon anyagokon él, mely által a higiénikus test fenntartható, akkor elszennyeződik az ideálistól való eltéréssel egyenes arányban. A LÉNYEG AZ, HOGY A BETEGSÉGEK, ÍGY A CANDIDA ALAP OKA A TEST ELSZENNYEZÉSE, MELY A HELYTELEN ÉTKEZÉS KÖVETKEZMÉNYE."

Ahogy fentebb említette a szerző a megoldás csakis a test teljes megtisztítása, újra lúgos állapotba hozása lehet, hogy ne térjenek vissza a tünetek, ehhez az alábbi dolgokat javaslom:
  • reggelente búzafű frissen préselt levének a fogyasztása (amíg elérjük a napi 1-2 dl -es terápiás mennyiséget)
  • A délelőtt folyamán igyunk zöld turmixot, lehetőleg a leveles zöldeket minél nagyobb mennyiségben szerepeltetve. A zöld turmixokról írtam korábban ld. az 1. és 2. részt.
  • A legjobb az lenne ha tudnánk tartani a méregtelenítő kúránkat, ha mégis nem bírjuk ki főtt étel nélkül akkor max 1x. az este folyamán együnk főttet, akkor is minél kisebb mennyiségben és kizárólag teljes növényi (azaz vegán) alapanyagokból figyelembe véve az ételek társítását:

  • Társítható alapanyagok
    - gyümölcs + zöld leveles zöldségek ->>> zöld turmixok
    - főttek + zöldségek ->>> vacsora

  • Tilos:
    -főtt gabona + főtt hüvelyes
    -főttek + olajok, olajos magok
    -gyümölcs+olajok, olajos magok
Tehát ha este főzünk ne használjunk olajat, semmilyen zsiradékot; csak pároljunk, természetesen fűszereket használhatunk bőven: készülhet leves; főtt gabona (barna rizs, köles, hajdina, árpa, zabpehely kása, kukorica darából puliszka, stb.) + saláta vagy gyengén párolt zöldségragu, teljes őrlésű lisztből élesztő nélkül süthetünk lepénykéket is. Hüvelyesből (borsó, babfélék, csicseriborsó) készülhet főzelék (habarás, rántás nélkül), és csak zöldségeket fogyasszunk hozzá.
Egy étkezésen belül próbáljunk minél egyszerűbben étkezni, figyeljünk a mono diétára; az egyes étkezések viszont lehetnek változatosak! Minél több élő és lúgosító ételt eszünk annál gyorsabban fogunk meggyógyulni.


Szeretnék szót ejteni a diéta utáni szempontokról is, hogy ne essünk újra a csöbörbe:
  • Igyekezzünk minél természetesebb alapanyagokat fogyasztani
  • Figyeljünk oda a zsír fogyasztásra, próbáljunk minél jobban lecsökkenteni, ahogy a feldolgozott és tartósított és állati eredetű élelmiszereket is.
  • Figyeljünk oda a testünk lúgos állapotának fenntartására: a legjobb lenne ha a zöld-turmioxokat napi rutinná tennénk és/vagy innánk rendszeresen a búzafű frissen préselt levét, valamint a nap folyamán minimum 1-2 kg nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanánk.
  • Negyed/fél évente végezzük intenzív lúgosító méregtelenítést, amit említettem már a blogomban.
  • mozogjunk rendszeresen, eddzük az immunrendszerünket pl. szaunával.
Ne feledjük, hogy a candida fő oka a testünk elsavasodása/elsalakosodása, ezért törekedjünk arra is hogy áttérjünk a reform életmódra, elhagyjuk lassanként azokat a szokásokat, ételeket, melyek a tüneteket kiváltották. Ne a tüneteket, hanem az okokat találjuk meg, merjünk változtatni az életmódunkon, ez adja az egészség kulcsát a kezünkbe.

Zöldturmixok az egészségért! - 2.

Korábban írtam már a zöld turmixok csodálatos hatásáról, és megosztottam néhány receptet is. Most olyan gyakorlati útmutatót/tapasztalatot szeretnék megosztani, ami egyébként nem szerepel a legtöbb könyvben, jómagam sok hónap kísérletezés, és utánajárás után jöttem rá ezekre a praktikákra:

1. Először is nézzük az alapanyagokra vonatkozó információkat:
  • leveles zöldön és gyümölcsökön kívül ne használjunk más összetevőket (esetleg kis vizet), mert így lesz a leghatékonyabb a gyógyító hatása, így emésztődik meg a leghamarabb.
  • A különféle leveles zöldeket viszont keverhetjük 1 turmixon belül, lágyabb ízeket kapunk, ez különösen akkor fontos ha olyan erősen aromás zöldet iszunk mint a zeller, kelkáposzta, spenót stb. Tehát az ideális recept: 1-5 féle levél zöld + 1-2 fajta gyümölcs. Törekedjünk az egyszerűségre egy étkezésen belül!
  • Hasonlóan nem javasolt a gyökeres zöldségek - gyümölcsök keverése, ezek sem emésztődnek megfelelően. Ha gyökeres zöldeket fogyasztunk, együk / igyuk levüket önmagukba. Ne feledjük, egy étkezésen belül a mono diéta adja a legtökéletesebb emésztést!
  • Mindenképpen kerüljük el, hogy olajos/csonthéjas magokkal dúsítsuk a turmixunk! A zsír akadályozza ugyanis a cukor felszívódását. Ez az oka lényegében a candida tünet együttesnek!
  • Szintén nem szükséges semmilyen "szuper food" hozzáadása a turmixhoz. A nyers élő ételek (megfelelően kialakított diéta esetén) tartalmaznak minden szükséges vitamint és nyomelemet amire a szervezetünknek szüksége lehet. A "szuper food" -ok felesleges pénzkidobás.
  • Szintén divatos manapság jégkásával készíteni a turmixokat. Ezt sem ajánlanám, mert a hideg ételek nincsenek jó hatással a gyomorra, a belekre. Úgy is mondják, hogy a túl sok hideg étel "kioltja az emésztőrendszer tüzét". Az emésztéshez a legideálisabb a szoba hőmérsékletű étel, vagy kicsit melegebb ha pl. nyers leveseket készítünk a hideg napokon.
2. Elkészítés:
  • Ha nyáron rendelkezésre áll bőséges mennyiségű zöld javaslom a zöldek léprés géppel való kipréselését. Az indok egyszerű: a lényeréssel akár 1 kg ! leveles zöldet is képesek vagyunk elfogyasztani egy étkezés alkalmával. Ha csak turmixot alkalmaznánk ez a mennyiség jóval kisebb lenne, mindössze 10-30 dkg. Ezen felül, ha mennyiségben rendelkezésre állnak a zöldek úgy gondolom felesleges a rostjukat megenni, mert keserűvé és túl sűrűvé teszi a turmixot. A gyümölcsöknek amúgy is van természetes vízben oldható rost tartalmuk (pektin), szemben a leveles zöldek a test számára alig feldolgozható rost tartalmával (cellulóz).
  • Ha kipréseltük a zöld levünket, akkor viszont a gyümölcsökkel már héjastól teljes állapotukban elturmixolhatjuk. Értelemszerűen a magokat (pl. őszi, sárgabarack), vagy egyes déli gyümölcsök (banán, narancs) héját eltávolítjuk.
  • A jó minőségű "green-smoothie" -hez, már csak egy jó minőségű, igazán erős turmix szükséges. A cél, hogy egy krémszerű elegyet kapjunk. A turmixolás a zöld levelekben és gyümölcsökben lévő sejtek nagy részét feltöri, ezáltal az értékes tápanyagok kiszabadulhatnak a sejtekből és könnyedén felszívódhatnak szervezetünkben. A felszívódás szó szerint már a szájban megkezdődik .
3. Fogyasztás és tippek:
  • A legfontosabb, hogy a zöld turmixokat mindig éhgyomorra fogyasszuk; ha a nap folyamán fogyasztunk olajos/csonthéjas magokat, olajos dolgokat, akkor azt a napi zöld turmixunk utáni étkezésen tegyük! Ha zsírosat eszünk a turmixunk előtt könnyen emésztési problémáink lehetnek: puffadás, szélgáz, tökéletlen emésztés. A zsíros ételek után a gyümölcsevés sem javallott ugyanezen okból!
  • Banálisan hangzik, de zöld turmixokat is rágjuk, kortyonként fogyasszuk. A magyarázat az, hogy az emésztés és felszívódás már a szájban elkezdődik! Én pl. az alkalmankénti 2-3 liter turmixot van hogy 1 óráig fogyasztok, apránként kortyolva.
  • És végül: kísérletezzünk bátran, találjuk meg a számunkra legjobban tetsző zöld-gyümölcs kombinációkat!
Azt gondolom ezek a legfontosabb alapok, melyek a mindennapokban alkalmazandóak. Ha többre vagy kíváncsi javaslom meglátogatni Tim VanOrden nyers maratoni futó (angol nyelvű) weboldalának recept és előadás szekcióját.
Ezen kívül Victoria Boutenko: Green for life és Green Smoothie revolution c. könyvét ajánlom olvasásra. (egyelőre csak angol nyelven rendelhető meg)

" Próbálj meg lazítani ! "

Ugye ismerősen hangzik? Már Hofi Géza dala is felhívta a figyelmet a lazítás fontosságára. A rohanás a modern élet részévé vált, pedig nem kéne, hogy így legyen. A mindennapi stressz és sietség magát az élet élvezetét gyilkolja meg, monoton mókus kerékké változtatva az életet. Ez pedig erőteljesen kihat a közérzetre: csoda, hogy egyre több ember nyúl stresszoldóhoz, nyugtatóhoz? A nagy rohanásban elfelejtenek az emberek odafigyelni magukra és egymásra, miközben minden apróságon felbosszantják magukat, mialatt egyre romlik a komfort érzetük és tellenek az évek az állandó bosszúságban és sietségben...

A lazaság/lazítás, nem lustaság/lustálkodás, hanem az idő olyan módon való kihasználása amikor magunk töltődésére fordítjuk a szabad perceket. Hány ember gondolkodik el azon, hogy vajon hogyan lehet pl. hasznosan eltölteni azt az időt amit nap mint nap utazással tölt? Vagy hogyan lehet megszervezni a mindennapi életet, mennyi idő telik el az üresjáratokkal? Mennyi pótcselekvéssel telik a nap? Ami ahelyett hogy feltöltene energiával, még jobban lefáraszt agyilag...
Ez egy ördögi kör: ahelyett hogy egy kipihent állapotból indulva egyenletesen tudnánk teljesíteni, a rohanás és teljesítmény centrikusságba visz bele egyre mélyebben, mely egyre több pótcselekvést vonzz be, hogy pótolja a hiány érzetet.

Tehát amikor a lazításról írok, egyrészt a helyes időgazdálkodást értem ezalatt, másrészt az elme állapotát: mely spontán, befogadó kész, képes laza állapotban maradni. Ez alatt azt értem, hogy nem aggódik a jövő miatt, nem rágódik a múltban történtek miatt. Képes a jelen eseményeit a legjobban hasznosítani, megtanulva a szabad időt a mentális/fizikális töltődésre fordítani, ahelyett, hogy holtidőnek élje meg az "üres idő"-t.

Az időgazdálkodás nem mai dolog, de a modern életben vált fontossá, amikor egyre több mindent kell bepasszírozni a 24 órába, lehetőleg úgy, hogy magunkra is teljen idő, nem beszélve az éjszakai pihenésről (alvás). A témáról ("Kézben tartott Idő") egyébként írt Tóth Gábor élelmiszermérnök is, akinek elsősorban az egészséges táplálkozással kapcsolatos könyveit ismerjük.

Mit tehetünk még az okosan beosztott időnkön túl?
  • hacsak lehet hetente többször sportoljunk, ez nagyban segít oldani a stresszt; ha ülő munkát végzünk akkor kifejezetten jót tesz az olyan mozgás amely teljesen átmozgatja az egész testünket; Csapatban sportolás a közös mozgás élményét is adja! Ha fizikailag érezzük elsősorban fáradtnak magunkat, válasszunk olyan mozgásformát, mely nem megerőltető: pl. jógázzunk, sétáljunk a friss levegőn. Nagyon fontos, hogy a fizikai fáradtságot ne a TV előtti tespedéssel kezeljük, ettől nem leszünk kipihentek! Akármennyire is nehéznek tűnik, mozduljunk ki, a nem megerőltető mozgás energiával telíti meg a szervezetet, ezenkívül az anyagcserének is jót tesz.

  • Figyeljünk oda a táplálkozásra is! Értelemszerűen nem mindegy milyen üzemanyaggal hajtjuk meg a motort! Ha nehezen emészthető, egészségtelen ételeket eszünk, azzal még több energiát vonunk el magunktól. Próbáljuk ki a természetes alapanyagokból álló növényi étrendet, melyet sokkal könnyebben emésztünk meg. Az alvás is pihentetőbb lesz, ha odafigyelünk az étkezésre.

  • Tanuljunk meg lazítani! Mi a lazítás? A test - izmok - és elme tudatos laza állapotba hozása. Ez az az állapot, amit közvetlen az elalvás előtt tapasztalunk: minden izmunk elernyedt, légzésünk lassú, kellemes félálom közeli un. alfa tudatállapot. Ezt az állapotot magunk is létrehozhatjuk nap mint nap, amikor úgy érezzük szükségünk van egy kis pihenésre. Félreértés ne essék ez nem szunyókálás, hanem lazítás! Ha már belealszunk az nem lazítás. A következő képen végezzük a gyakorlatot:
    - feküdjünk hanyatt, vagy üljünk kényelmesen
    - figyeljük a légzésünket, érezzük, hogy minden egyes kilégzéssel egyre mélyebbre megyünk
    - a fejünk búbjától kezdve a lábujjhegyünkig fokozatosan lazítsunk el minden egyes izmot, akár többször is végigmenve az egyes testrészeken
    -maradjunk ebben az állapotban;
    -ha végeztünk, lassan tudatosítsuk az állapotunk, végül nyissuk ki a szemünk és élvezzük, a kipihent feltöltődött állapotot, a stresszmentességet.
    (ez egy nagyon alap gyakorlata a lazításnak)
Ha szeretnénk profivá válni a lazítás területén, javaslom megtanulni a "jóga nidra" módszerét, melyet a jógás éveimben sajátítottam el. Akit komolyan érdekel komolyan a tudatos lazítás témaköre meleg szívvel ajánlom Swami Satyananda: Yoga Nidra c. könyvét.
A tudatos lazítás alapgyakorlata meghallgató egy másik jóga mester Swami Maheshwarananda előadásában is mp3 formátumban.

Melyek az előnyei a rendszeres lazításnak? Képesek leszünk a nap folyamán laza tudatállapotban maradni, képesek leszünk jobban koncentrálni, jobb teljesítményt érhetünk el a mindennapi munkánk során, kiegyensúlyozottabbak, boldogabb életet remélhetünk.

Mentális egészség minden nap

Az, hogy igazán jól érezzük e magunkat a bőrünkben minden nap, nem kizárólagosan csak a fizikai állapotunkon múlik, sokkal dominánsabb szerepe jut annak, hogy mi zajlik bennünk, lelkileg:
  • kedélyállapotunk: komor VAGY derűs?
  • világszemléletünk: pesszimista VAGY bizakodó?
  • gondolatvilágunk áramlása: állandó hangzavar, negatív gondolatok VAGY a derűs béke és csend a meghatározói?
Sokan gondolják, hogy azzal, hogy magukat ideiglenesen érzelmileg stimulálják, azzal véglegesen meg is oldották a problémát. Pedig csak tüneteket kezeltek: nyugtató, alkohol, drogok, szerencsejáték, munka és edzés -alkoholizmus, stb. mind-mind azon jelenségek melyek a nyugtalan embereket körülveszi.

Sokszor hallom az emberektől, hogy feszültek, idegesek, gondolataik cikáznak nappal és akár éjszaka is olyan mértékben mely képtelenné teszi őket a pihenésre, feltöltődésre. Honnan ered ez a gigantikus méretű impulzus? Az ELMÉBŐL. Az elme az érzelmeink és gondolataink székhelye, nem túlzás tehát azt mondani, hogy az elme kontrollálása, helyesebben fogalmazva uralása a kulcs ahhoz, hogy ismét visszataláljunk a középpontba, megleljük a békét, harmóniát, nyugalmat.

Ha ezt tűzzük ki célul két fontos dolgot kell tennünk:
  1. Változtatni szükséges a hozzáállásunkon, azon a szemléleten ahogy eddig a világot láttuk.
  2. Erőfeszítést kell tennünk azért, hogy a gondolat-áramlásunk megszűnjön.

Nézzük először a hozzáállás és világ-szemlélet kérdését:
  • A legfontosabb belátandó és később megtapasztalható alap állítás, hogy mi vagyunk a sorsunk alakítói: amit gondolunk, érzünk, szavakban kimondunk, majd megteszünk, abból lesz a valóság - minőségtől függetlenül. Ezt akár lehet nevezni a karma törvényének is: tehát bármit is "vetünk", abból bizony előbb-utóbb "aratás" lesz. Tehát kulcsfontossága van annak, mi van az elmében tudatos és tudatalatti és tudattalan szinten! Meg kell tehát tisztítani a tudatot, az elmét, hogy uralni tudjuk.
  • Szintén lényeges kérdés a tudatosság is. A tudatosság = jelen(ben) lenni. Itt és most. Nem a múlton siránkozva, nem a jövő miatt aggódva. Mit jelent a jelenben lenni? Hogy a jelen pillanatban észleljük, hogy mi történik bennünk és körülöttünk. Hisz hányan esnek abba a hibába, észrevétlenül elkezdenek panaszkodni a múltbeli sérelmek miatt, vagy aggódni a jövő eseményei miatt. De legyünk őszinték, segít ez rajtunk vagy máson valamit? Nem. Minden amit megtehetünk azt csak a jelenben tehetjük meg, tehát most. Amit elrontottunk a múltban azt most próbálhatjuk helyrehozni, most tehetünk azért, hogy a jövő miatt ne aggódjunk.
    Ehhez kapcsolódik a következő szempont is, hogy amit teszünk, tegyünk azt teljes tudatban és erőfeszítéssel. Hisz ha megtettünk mindent, ami tőlünk tellett, lehet-e lelkiismeret furdalásunk a múlt miatt és kell e aggódnunk a jövőért? Nem. Ha őszinték vagyunk magunkkal, nem lesznek lelki problémáink. Hisz minden ami velünk történik azért mi vagyunk a felelősek: akkor is ha hagytuk magunkat becsapni, akkor is ha megragadtuk a lehetőséget és ezzel pozitív élményeket szereztünk.
    Ezt lehet akár úgy is nevezni, hogy úgy éljünk minden pillanatban, mintha az utolsó napot töltenénk a Földön: hacsak lehet ne hagyjunk lezáratlan dolgokat, ne hagyjunk magunk mögött haragosokat, ha megbántottak bocsássunk meg, szívből. Ez bizony általában nem könnyű.
    Erről a témáról olvashatunk még bővebben Eckhart Tolle A MOST hatalma c. könyvében is; hangoskönyv: 1, 2, 3, 4.
  • Pozitív gondolkodásunk, ne erőltetett "hurrá optimizmus" legyen, hanem olyan belülről jövő derűs szemlélet mely áthatja az egész lényünket. A nap minden percében legyünk tudatosak, legyünk tanúi gondolatainknak, szavainknak és tetteinknek. Foglalkozzunk a mindennapi mókuskeréken túl olyan dolgokkal, melyek feltöltenek, mélyítik önismeretünk, előrevisznek a spirituális úton. Tudatosítsuk a sikereinket, melyeket sokszor észre se veszünk, vagy jelentéktelennek gondolunk, legyünk hálásak azokért a dolgokért amiket már elértünk!
  • Merjük csiszolni a jellemünk! Egy kis önvizsgálattal (pl. egy nap végén lefekvés előtt visszapörgetjük az eseményeket minél nagyobb részletességben) vagy igaz barátunkkal történő őszinte beszélgetés alkalmával feltérképezhetjük, hogy melyek azok tulajdonságaink/szokásaink melyeken még csiszolni kellene! Miért fontos ez? Azáltal, hogy javítjuk szokásbeli/viselkedésbeli hibáinkat, magunk is jobb emberekké válunk, és közelebb kerülünk a most pillanatához, azaz a tudatos élethez. Hogy bármit gondolunk, mondunk szóban, vagy teszünk tettben, az tudatossá válik, azaz aktív részesei, alakítói leszünk az életünknek!

A gondolat áramlás megszüntetése:
  • Mindenekelőtt le kell szögeznem, hogy ez nem meg az egyik napról a másikra, hisz minél több időt töltöttünk az elme kontrollálatlan állapotában és mennél több mindennel bombázzuk nap mint nap az elmét, annál több dolog süllyed le a tudat alattiba, melyek fel fognak törni a legváratlanabb pillanatokban. Tehát az első lépés az, hogy korlátozzuk azokat a bejövő információkat, melyek hatnak az elménkre. Ilyen pl. a TV - különös tekintettel az erőszakot, más negatív tartalmat hordozó műsorokra - , de ugyanígy meg kell említenem a rádiókból jövő silány "sláger zenék"-et is. Figyeljük csak meg akaratlanul: a fülünkbe másznak; ugyanígy legyünk körültekintőek a tekintetben, hogy milyen emberi közeg vesz körül minket, hisz ha folyamatosan szitkozódó, panaszkodó, negatív gondolatokat elültető károgó ember vesz körül, ez sem tesz jót nekünk. Szó szerint kimerítek ezek az impulzusok. Legyünk tehát körültekintőek milyen információkat engedünk be a szemünkön, a hallásunkon és keresztül. Merjünk szelektálni, és csak azt olvassuk, nézzük, hallgassuk meg, amiről azt gondoljuk az épülésünket szolgálja. Hisz mi szükségünk van arra, hogy negatív dolgokat nézzünk a TV-ben, olvassunk az újságban, hallgassunk a rádióban, özönljön ránk más emberek negatív szóáradata? Ez nagyon fontos a folyamat szempontjából!
  • A második lépés, hogy kezdjünk el naponta meditálni! Egészen pontosan a meditáció legyen inkább egy állapot mint gyakorlat. Ehhez néhány instrukció:
    -üljünk le egy számunkra kényelmes ülő pozícióba, a hát legyen egyenes! A környezet legyen csendes, gyújthatunk egy gyertyát is.
    -hunyjuk le a szemünket, lazítsuk el magunkat és figyeljük csak a légzésünk áramlását, maradjunk ebben az állapotban, miközben figyeljük meg a gondolataink áramlását, de csak tanúi legyünk "ne ragadjuk" meg őket, hagyjuk hogy a gondolatok jöjjenek és menjenek! Törekedjünk megmaradni az üresség állapotában, ez lényegében a meditáció lényege.
    -ahhoz, hogy még mélyebbre menjünk, a meditáció folyamán ismételgessünk 1 mantrát, melynek folyamatáról Swami Sivananda: Japa Yoga c. írásában olvashatunk bővebben. (angol nyelven) Ha esetleg nem tudunk angolul válasszuk az alábbi módszert: belégzéskor mentálisan ismételjük: "SZÓ", kilégzéskor "HAM".
    -folytassuk a meditációt 15-30 percen át, ha gyakorlottak vagyunk akár több órán keresztül is. Fontos a napi rendszeresség, ezzel megalapozhatjuk az elménk tisztaságát.
    -fontosnak tartom elmondani, a legjobb az, ha autentikus szellemi út mesterének útmutatásait követjük legyen az valamelyik autentikus jóga rendszer, buddhista meditáció, zen meditáció, stb., amit leírtam az csak egy alap, hisz sokféle meditáció létezik, szellemi utaktól függően.
  • Akit a téma komolyabban érdekel javaslom, a Spirituális Valóság c. film megnézését, mely rávilágít a meditáció kérdéskörére sok tekintetben és jó tájékoztatást ad.
Azt gondolom, ha napi szinten figyelünk az elménkre és meditálunk, máris sokat tettünk azért, hogy megalapozzuk a mindennapok harmóniáját, és valóban a béke és a csend honoljon az elmében.

A növényi étrend és kíváló egészség

Igen jól látja a kedves olvasó: növényi étrend ; szándékosan nem szeretem ma már használni a vegetáriánus szót. Több okom is van rá: egyrészt jól lejáratták a jelentés tartalmát, divathóbort lett társadalmi szinten, másrészt sokan, igen sokféle étrendet értenek ezalatt.

A vegetáriánizmus érvei igen sokfélék: rengeteg oldal foglalkozik ezzel a témával íme a teljesség igénye nélkül az alábbi oldalak a legjobbak a véleményem szerint, melyek körüljárják a legfontosabb témákat és tanácsokkal látják el az érdeklődőket:
Ami miatt mégis a növényi étrend szókapcsolatot szeretem használni, az az, hogy nem érzek benne kirekesztést (ld vega/nem vega), másrészt benne érzem a folyamatot, hogy mindenki annyit tesz magáévá, melyet épp jelen pillanatban befogadni képes.

A növényi étrend javaslataim épp úgy beilleszthetőek a vegyes étrendbe, mint ahogy az is megfontolhatja, aki több évtizede vegetárius étrendet követ.

1. A legfontosabb érvem a növényi étrend mellett az, hogy segít hosszútávon megőrizni az egészséget, a növényi alapú diétával könnyen megelőzhető a legtöbb civilizáció népbetegség. Ezért napi szinten az ideális az lenne ha min. 2 kg zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanánk! (legideálisabb esetben nyersen)
Előnyei
-magas rost tartalom, mely segít a bélsár távozásában és az elsalakosodás megakadályozásában
-gazdag vitamin és élő enzim bőség, mely biztosítja a jó emésztést és anyagcserét, bőségesen ellátja a szervezet a szükséges vitaminokkal és nyomelemekkel
-lúgosító hatás, mely biztosítja az egészséges sejtélet számára kívánatos feltételeket, míg a savas közeg meleg-ágya a különböző kórokozók elszaporodásának is.
-gyulladásgátló, immun erősítő, rák megelőző hatás.
-tökéletes egyensúlyban tartalmazzák a megfelelő arányban mennyiségű szénhidrátot/fehérjét/zsírokat; Koleszterin csökkentő hatása is van.

2. Ezzel párhuzamosan nem lehet elégszer hangsúlyozni a feldolgozott/tartósított/nem természetes eredetű élelmiszerek mellőzését/fogyasztását minél ritkábban:
- üdítők, dobozos cukros gyümölcslevek, alkohol, kávé >>> helyette főként fogyasszunk tiszta vizet, frissen préselt leveket, gyengére főzött gyógyteákat
- csokoládé, cukorkák, torták, egyéb édességek >>> cukor éhségünket fedezzük főként édes nyers gyümölcsökből / másodsorban aszalványokból, melyek igazi kielégülést biztosítanak a szervezetünknek és könnyen elkerülhetjük az erős sóvárgást az édességek után. Figyeljünk oda a családon belüli és párkapcsolatunkra: a szeretet éhség szintén az édességfüggőséget ébreszti fel bennünk.
-állati eredetű élelmiszerek: (hús, tej és tejtermékek, tojás) >>> a növényi étrend kezdeti szakaszában jó helyettesítői a szejtán, tofu és szójakészítmények, növényi tejek; de később természetesebb alapanyagok is kielégítik majd szükségletünket mind a csonthéjas és olajos magok, hüvelyesek.
-kerüljük a finomított, tartósított, konzerv, és fagyasztott és a többszörösen feldolgozott, félkész élelmiszereket, alapanyagokat. Ezek helyettesíthetőek, teljes értékű/friss/nem feldolgozott alapanyagokkal.

Ezek a főbb csapásvonalak, bár vannak még apróságok is, ha a természetességet tartjuk 100% szem előtt:
-kakaó helyett használhatunk karob port (szentjánoskenyérfa termése)
-ecet helyett(savasítja a szervezetet), használhatjuk a friss citrom levét a savanyításhoz
-cukor helyett használhatunk szteviát, tápióka-, csicsóka-, juhar- és agavé-szirupot. mézet, aszalványokat, édes gyümölcsöket; Bár mennyiségi gyümölcs evés után meg fogjuk látni cukor éhségünk drasztikusan lecsökken, és természetes formában pótoljuk főként gyümölcs formában.
-sófogyasztás csökkenthető, ha kiemeljük az ízeket fokhagymával, gyömbérrel, összetört algát szórunk a kész ételeinkre. A magas sófogyasztás megemeli a vérnyomást, elvizesíti a szöveteket!
-az étrend kiegészítők szedése helyett figyeljünk oda a változatos és friss, élő ételekben gazdag táplálkozásra!


Fontosnak tartok megemlíteni néhány fontos apróságot a tapasztalataim tükrében:
  1. Nyers gyümölcsök és (főként leveles) zöldségek mennyiségi hangsúlya az étrendben.
    -Azt gondolom, hogy a gyümölcsök képezik az ember egyik alapvető táplálékát. Tápanyagban, vitaminokban igencsak bővelkednek, természetes cukor tartalmuknál fogva energiával látják el a testünket főként az édes gyümölcsök. Rost tartalmuk vízben oldódó, mely kíméletesebb a gabonák korpa tartalmánál. A gyümölcsök nyers állapotukban lúgosítanak.
    -A zöldségek tápérték szempontjából a legértékesebbek a leveles zöldek, melyek igen gazdagok klorofilban, ezenkívül a leveles zöldek tulajdonképpen a napenergia tárolói, melyet frissen bevihetünk a szervezetünkbe. Ha a levelek lágyak könnyen fogyaszthatóak salátának, a durvább szerkezetűeket érdemes kipréselni és gyümölccsel összeturmixolva inni. Sejtszinten tisztítják, táplálják a testet. A gyökeres zöldségekkel szintén gazdagíthatjuk az étkezésünket, noha tápértékük nem ér fel a leveles zöldekkel.
    -Dr. Douglas N. Graham szerint már csupán e két alapélelmiszerből (zöldségek & gyümölcsök) felállítható a kiegyensúlyozott tökéletes étrend: 80/10/10 c. könyvében részletesen levezeti ezt az elméletet és számos gyakorlati útmutatóval lát el a vibrant egészség eléréséhez, melyhez a gyümölcs alapú, leveles zöldekkel kiegészített nyers vegán étrendet javasolja. Kiegészítésként még az áztatott olajos magvakat javasolja igen kis mennyiségben.
    -Magam is megtapasztaltam ennek az étrendnek az előnyeit, mely igen hamar méregteleníti a testet, és igen hamar beindul a szervezet öngyógyító mechanizmusa is!

  2. A növényi étrend csak kiegészítőjeként tartom a gabonákat és a hüvelyeseket, akik nem képesek kivitelezni/vagy nem akarják a nyers étrendet követni. Azonban a gabona alapú, hüvelyesekben gazdag (makrobiotikus) táplálkozást vakvágánynak gondolom: mert a túlzott gabona és a mennyiségi hüvelyes fogyasztás (még ha teljes értékű gabonákról, hüvelyesekről is van szó) elsavasítja a szervezet.

  3. Ehhez szorosan kapcsolódik a következő fogalom: élő enzim gazdag táplálkozás. Ami nyers az élő, amit hőkezelés ért, halott az enzimek szempontjából. Az enzimek kulcsfontosságot játszanak egészségünk megőrzése szempontjából. Dr. Edward Howell: Enzim gazdag táplálkozás c. könyve teljes körűen körüljárja a témát.

  4. Az utóbbi év tapasztalata, mely a korábban említett Dr. Graham könyvéig nem tudatosult bennem a szénhidrát/fehérje/zsír helyes aránya. Röviden: kalóriabevitelünk 80% -a kéne, hogy szénhidrátból származzon (főként gyümölcsből), és a fehérje és zsír aránya a napi kalória bevitelnek 10-10% -a legyen csupán.
    -tény: mióta figyelembe veszem ezt a tanácsot és radikálisan lecsökkentettem a napi zsírbevitelt újra elkezdett kinőni a kopaszodó hajam, a bőröm nem zsírosodik, nem is száraz, ami régen gond volt, a közérzetem jobb, javult a táplálék feldolgozásom is. A gyakorlatra lefordítva ez azt jelenti, hogy főként gyümölcsöket fogyasztok: a saláta úgy néz ki hogy csak összevágom és összekeverem a hozzávalókat és minden öntet nélkül fogyasztom őket. Ha ritkán főt ételt eszem azt is igyekszem zsírmentesen vagy a legkevesebb zsiradék felhasználásával megtenni.

  5. Óva inteném a kedves olvasót a tej és tejtermékek (mennyiségi) fogyasztásától is. Annak ellenére, hogy az ayurveda szinte az egekig magasztalja a tejet és a belőle készült termékeket. Ezzel szemben a valóság az, hogy aki tej és tejtermékeket fogyaszt, több nyákot termel a szervezet és ha allergiás is... bizony gondjai lesznek. Ezen kívül salakosít is, lévén nincs benne rost, képes lerakódni a bél falán, ahogy a többi állati eredetű táplálék is (hús és tojás is)

Természetesen mindenkinek saját magának kell belőnie, hogy mit követ, kezdve a kizárólag növényi nyers étrendtől, a mennyiségi nyers növényt tartalmazó vegetárius étrenden át, a zöldségeket és gyümölcsöket előtérbe helyező vegyes étrenden át. Nincsenek univerzális élet receptek. Sokkal inkább hangsúlyoznám a megértés és gyakorlaton alapuló tapasztalat ! fontosságát. Jómagam is nagy ívet éltem át az elmúlt közel 9 évben, sok mindenben változott a véleményem a beszerzett információk és tapasztalatim tükrében. Ezért ajánlanék olyan könyveket, melyek számomra is mérföldkövek voltak egészségtudatosságom elérésében:

  • J.D. Pamplona Roger: Új életforma: könyv az egészséges táplálkozáshoz, Bp. Advent Kiadó, 2001.
  • NEWSTART KONYHA Szerk. Csalami László és Csalami Lászlóné; Bp., Advent kiadó, 2002.
  • Ferencsik István: A természetes életmód ételei : évszakok szerinti étrendek; Ferencsik István, Budapest; Biográf, 1997
  • Ferencsik István: Betegség és fájdalom nélküli élet : egészséges étkezés; Ferencsik István, Budapest, Biográf, 1997
  • Tóth Gábor: Az E-számokról őszintén; Bp., PILIS-VET BT, 2004.

  • Tóth Gábor: Beteg táplálékaink. A szalomonellától a madárinfluenzáigés azon is túl. Bp., PILIS-VET BT, 2006.
  • Dr. Douglas N. Graham: 80/10/10; Budapest, S. Management Bt., 2008
  • Wigmore, Ann: Búzafű; Bp., Mandala-Véda Kiadó, 2000.
A teljesség igénye nélkül... Ezen kívül ajánlom kedves blog ismerősöm Gitta könyvajánlóját is!
http://gittarawfood.blogspot.com/2008/11/olvasnivalk.html

Valamint a VEG.hu weboldalon összegyűjtött hatalmas gyűjteményt az egészségről és növényi táplálkozásról:
http://veg.hu/modules.php?name=vegiwiki&MODE=SHOW&PAGE=K%F6nyvek


Azt hiszem ezzel a bőséges könyvajánlóval egy időre lezártam a fizikai egészségről szóló részt, természetesen lesz folytatás... de más témák is lesznek mint a fizikai egészségünk táplákozás kapcsán való megőrzése. Hisz korábban említettem: az étkezés fontos, de csak egy szeletét adja egészségünknek. Ebben a szellemben fogom folytatni.